Każdy z nas – fotografów mniej i bardziej profesjonalnych – przynajmniej raz zadał sobie pytanie, co jeszcze można zrobić, by osiągać lepsze efekty, które sprawią, że nasze fotografie będą jeszcze ciekawsze i piękniejsze. Wszyscy wiemy, że w świecie fotografii liczy się parę żelaznych zasad, ale tak naprawdę o sukcesie niejednokrotnie świadczą małe rzeczy, drobne detale, które w ostateczności drobnymi krokami budują cały obraz.
Gdy człowiek fotografuje, często w życiu codziennym zaczyna myśleć kadrami – zamiast całokształtu widzi detale, zwraca uwagę na światło, obserwuje świat pod odpowiednim kątem, ustawia fragmenty dnia tak, by nadać im sens i odpowiednio oddać znaczenie. To klucz do sukcesu – myślenie fotografią.
Co jeszcze sprawia, że nasze fotografie odniosą sukces? Oto garść refleksji i podpowiedzi. Mamy nadzieję, że okażą się być przełomowe.
Jak wiadomo – najważniejsze jest światło. Bez niego nie byłoby kolorów, kontrastu, nasycenia. Nie byłoby tego, co świadczy o fotografii: głębi. Dobre zdjęcie to dobre światło.
Mamy to szczęście, że w obecnych czasach możliwości sprzętu są ogromne. Wysokie ISO nie równa się już szumom, a jeśli ktoś ma zamysł i pomysł, to z odpowiednią wiedzą będzie umiał wykorzystać także światło zastane, przy niskim ISO, by później móc działać w postprodukcji.
Równie pomocna co ISO jest także matryca – nasz materiał światłoczuły – jej jakość będzie decydowała o efekcie końcowym. Podobnie rzecz się ma z wyborem obiektywów – jakość soczewek, materiał, z którego wykonane są powłoki mają kluczowe znaczenie. Wysokiej klasy obiektyw przechwytuje więcej kolorów, daje ostrzejszy obraz, tworzy całość. Utrwaliło się takie powiedzenie, że z dobrym obiektywem, a słabym aparatem zrobi się lepsze zdjęcie, niż świetnym aparatem ze złym szkłem. Prawda.
Wielką rolę odgrywa też pora dnia i warunki atmosferyczne. Każdy słyszał o Złotej Godzinie, czyli czasie wschodu i zachodu słońca, gdy natura daje nam piękne, pastelowe światło, które pozwala wyeliminować zbyt duży kontrast i wszelkie prześwietlenia. Wiadomo – nie zawsze uda nam się trafić na piękny wschód czy zachód słońca i nie zawsze efekt będzie taki, jakiego oczekiwaliśmy, jednak zawsze warto próbować i jednak włożyć trochę wysiłku, by fotografia olśniewała.
Warto więc sprawdzić dokładny czas wschodu i zachodu i być na miejscu sporo przed pojawianiem się i zniknięciem słońca – by nie uciekła nam żadna chwila, a my – byśmy mogli się przygotować. Zawsze warto też zerknąć na prognozę pogody – by nie zaskoczyły nas deszcze, mgły i zachmurzenie.
Dobrze jest też zaplanować światło – wiele zależy od kąta padania promieni słonecznych na dany obiekt, ukierunkowanie miejsca i jego położenie. Przed wyprawą dobrze jest zerknąć na mapę i lokalne strony internetowe. Gdy dobrze się przygotujemy, na fotografiach uda nam się oddać magię danego miejsca.
A jeśli na miejscu okaże się jednak, że pogoda nas zaskoczyła – to nic! Zawsze wykorzystujmy to, co dostajemy: pada? asfalt będzie jak lustro! mgła? przydymione światło do portretów! mocne słońce? idealnie do kontrastów przy fotografii krajobrazu i architektury! To fotograf decyduje jak pobawi się ze światłem i wykorzysta je najlepiej. Działanie w zaskakujących warunkach i inwencja świadczy o doświadczeniu fotografa. Nie bójmy się eksperymentować i stale dokształcać.
To pierwsza część nowego poradnika, w kolejnych będziemy mówić także o dobrym momencie (bo w życiu może nie warto na niego czekać, ale w fotografii zawsze), tematyce, ludziach, postprodukcji. Zapraszamy niedługo!