Wielu fotografów, którzy na co dzień zajmują się fotografią, mówi, że efektowne zdjęcia i piękne obrazy nie są zasługą najlepszego na rynku sprzętu, ani też spektakularnych warunków przyrody. Chodzi o to, by mieć tzw. oko, czyli umieć wyłapać te chwile, które łapią za serce, te, które opowiadają historię i pozwalają nam poczuć emocje zarówno osoby fotografującej, jak i fotografowanej.
Jeśli chodzi o fotografię portretową, jeszcze jedna kwestia zdaje się być kluczowa. W portretach nie chodzi o to, by spotkać się na zdjęcia z piękną profesjonalną modelką, ustawić ją odpowiednio i fotografować pod najlepszym kątem. Dobre portrety to te, które ukazują charakter danej osoby, jej myśli, emocje i uczucia, gdy widać na przykład moment wzruszenia.
Zdjęcie powinno opowiadać historię
Bardzo wielu fotografów portretowych uważa, że ogromne znaczenie ma nasz kontakt z osobą fotografowaną, relacja między twórcą a modelem. Gdy osoba, którą fotografujemy, jest swobodna, dobrze czuje się na sesji, widać to w jej ruchach, mimice, oczach – są naturalne, prawdziwe, szczere – a o to przecież chodzi!
Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasz model to nie przedmiot. Spróbujmy nawiązać z nim dobry kontakt, nie stawiać danej osoby w niezręcznej sytuacji i postarać się rozluźnić atmosferę. Nie bójmy się rozmawiać w czasie sesji, o czymkolwiek – o pogodzie czy filozofii. Stwórzmy ciepłą atmosferę, to na pewno będzie widoczne w efekcie końcowym!
Jeszcze przed sesją warto się skontaktować i omówić plan działania, pokrótce opowiedzieć o sposobie, w jaki pracujesz – to pozwoli lepiej Cię poznać, a model czy modelka będzie wiedzieć, na co się przygotować i jak podejść do sprawy.
Na początku spotkania warto usiąść razem na moment i omówić sesję, swoje wzajemne oczekiwania, prośby i sugestie. Oboje będziecie wiedzieć, na czym stoicie, a przy okazji możecie w tym czasie lepiej się poznać.
W trakcie sesji nie bój się mówić, rozmawiać z modelem. Ważne jest, by nawiązać nić porozumienia. W trakcie rozmowy – rób już zdjęcia, taka rozgrzewka pozwoli rozluźnić daną osobę przed obiektywem, a Ty zyskasz czas, by dostroić sprzęt. Pewnie pierwsze kadry nie będą nadawały się do użytku – to nic, z każdą chwilą będzie coraz lepiej.
Co jakiś czas – jeśli Tobie to odpowiada – pokazuj zrobione już zdjęcia. Dzięki temu wiadomo będzie, o jaką pozę czy mimikę Ci chodzi, a model czy modelka łatwiej wyczuje styl i klimat, w jakim fotografujesz. Pomocne przy tym będą także Twoje komentarze: dziękuj za dobry kadr czy jakieś konkretne ujęcie. Pamiętaj, że fotografia portretowa to połączenie rzemiosła z umiejętnościami komunikacji – w tej dziedzinie kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ważny.
Jednocześnie unikaj tekstów, które wprawią w zamieszanie czy zepsują nastrój, nie każ na siłę się uśmiechać czy nie krytykuj. Lepiej opowiedz żart – uśmiech wyjdzie sam z siebie. Zawsze szanuj osobę, z którą pracujesz – nie daj jej odczuć niczego innego, nie ma na to miejsca podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej.
Przede wszystkim jednak – nie wpadaj w rutynę i każdego dnia rób to, co naprawdę kochasz, wówczas każda sesja będzie miała w sobie „to coś”.
Praca z modelem to nie tylko wspomniane już kontakty między profesjonalistami. Mogą to w końcu robić osoby, które dopiero planują rozpocząć karierę w branży lub są na jej początku. Powyższe porady oczywiście nie tracą wtedy nic ze swojej aktualności. Nie zawsze jednak efekty sesji zdjęciowej mają być szerzej dystrybuowane. Dzieje się tak szczególnie w przypadkach, kiedy osoba fotografowana to znajomy lub rodzina osoby wykonującej zdjęcia. W takiej sytuacji dynamika relacji jest zupełnie inna niż w przypadku kontaktu dwójki profesjonalistów. Zazwyczaj takie osoby znają się co najmniej dobrze i spędzały ze sobą wcześniej więcej czasu. Rozumieją przynajmniej w ograniczonym zakresie cel spotkania oraz wzajemne wymagania. W takich sytuacjach robienie zdjęć może przypominać raczej dobrą zabawę niż pracę. W końcu słowa „model” i „modelka” mogą mieć szerokie znaczenie, a więc może to być każda osoba, która będzie pozować dla fotografa. Praca z modelem obejmuje również na przykład dokumentowanie wspólnego wyjazdu wakacyjnego. Fotografia portretowa to dzieła, dla których piękny zachód słońca lub unikalna architektura mogą stanowić idealne tło.
Nie każda osoba, która podejmuje się wykonania fotografii portretowej, musi to robić z czysto profesjonalnych pobudek. Poszukiwanie nowych kontrahentów lub innych możliwości promowania siebie oczywiście jest istotne. Wykonanie atrakcyjnej fotografii może mieć jednak na celu uzyskanie dzieła, które będzie po prostu ozdabiało nasze mieszkanie lub wzbogaci profil w mediach społecznościowych. Oczywiście zatrudnianie profesjonalnych modeli raczej ma na celu uzyskanie prac nadających się do umieszczenia w swoim portfolio. Praca z modelem w fotografii portretowej może oznaczać także pomoc w uzupełnieniu dossier samej osoby fotografowanej. Niemniej bezsprzeczne jest, że umieszczenie na ścianie w salonie profesjonalnie wywołanej i oprawionej fotografii portretowej pozwoli przykuć uwagę gości i ewentualnie wypromować naszą pasję wśród znajomych.
Wykonane fotografie można przechowywać oczywiście w formie cyfrowej. Mamy wtedy do nich łatwy dostęp z większości urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień. Czasem jednak lepiej posiadać je w formie fizycznej. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą wywoływania zdjęć oraz cennikiem. Każdy pasjonat fotografii z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
Szukasz informacji, gdzie zdobywać zlecenia i klientów a może jak zbudować profesjonalne portfolio fotograficzne? Odwiedź nasz blog, a dowiesz się wszystkiego!