Dziś będzie o świetle studyjnym i o tym, jak robić dobre zdjęcia, wykorzystując odpowiednie oświetlenie w studio. Powiemy też kilka słów o rodzaju światła oraz o wadach i zaletach każdego z nich.
Światło w fotografii studyjnej – co warto wiedzieć?
Jak wiadomo, podstawą każdej fotografii jest światło. Bez niego żadne zdjęcie by nie istniało, jednak światło światłu nierówne.
Jak wiecie, każdy przedmiot rzuca cień. Niekiedy ten cień jest bardzo wyraźny, kiedy indziej zaś – ledwo go widać To zależy od stopnia rozproszenia światła. Mamy więc światło nierozproszone (inaczej twarde lub skierowane) i rozproszone (zwane także miękkim).
Światło skierowane lub twarde to właśnie to, które tworzy ostre i wyraźne cienie. Dzieje się tak, gdy źródło światła jest dużo mniejsze niż oświetlana scena czy przedmiot. Najbardziej znanym jego źródłem jest słońce w pogodny i bezchmurny dzień najbliżej zenitu. W fotografii portretowej takie światło nie jest pożądane, ponieważ tworzy ostre i nieprzyjemne cienie na twarzy modela. W takiej sytuacji zostają wyeksponowane zmarszczki i brzydkie zniekształcenia. Podobnie jest, gdy mówimy o sztucznym świetle.
W portrecie studyjnym ostre i skierowane światło jest używane do uzyskiwania dramatycznych efektów, choć jest ono bardzo trudne do kontrolowania i trzeba być nie lada mistrzem, aby je dobrze wykorzystać. Dlatego też najczęściej w studio używa się światła miękkiego, które pozwala wydobyć z fotografii głębię.
Światło rozproszone zostawia cienie o miękkich konturach, nie powodując wyrazistych kontrastów i zauważalnych granic między światłem a cieniem. Powstaje ono zazwyczaj przez odbicie lub rozproszenie źródła światła blendą lub dyfuzorem w postaci softboxu lub innego półprzezroczystego materiału. W przypadku światła słonecznego rolę dyfuzora mogą przybierać chmury.
Równie ważnym elementem, co rozproszenie światła jest także kierunek jego padania. Od niego zależy, z której strony otrzymamy cień, a z której światło na fotografii. Ważna jest również pozycja aparatu względem źródła światła. Standardowa rada brzmi: „Miej zawsze słońce za ramieniem” (nie tylko słońce, lecz każde inne źródło światła, z którym pracujemy).
W ten sposób można uzyskać poprawne, lecz mało interesujące oświetlenie przednie, w którym obiekt jest równomiernie rozjaśniony, a cienie są niemal niewidoczne, ponieważ znajdują się za obiektem. Zdjęcie jednak będzie ciekawsze, jeśli trochę pobawimy się z oświetleniem bocznym lub tylnym, dzięki któremu cienie są widoczne na zdjęciu.
Dobry fotograf, zanim wykona zdjęcie, poświęca chwilę na przyjrzenie się swoim możliwościom. Czy zmiana pozycji pokaże scenę w bardziej interesującym świetle? Czy można przesunąć obiekt względem światła lub światło względem obiektu, by osiągnąć bardziej zadowalający efekt?
Gdy znasz podstawowe prawa rządzące światłem w fotografii, możesz zacząć eksperymentować. I zrobić zdjęcie…pod światło – tak, to możliwe! To jeden z tematów tabu w fotograficznym świecie, gdzie niegdyś panowało przekonanie, że fotografowanie pod światło to największy błąd, jaki można popełnić. Zdjęcia pod światło źle wyglądały, a wynikało to z braku umiejętności obsługi aparatu i braku zaufania do jego systemów pomiarowych (które dekadę temu były lata świetlne przed tymi, które znamy dziś). Podstawową przyczyną niepowodzenia fotografii wykonanych w takich warunkach jest duże niedoświetlenie, zazwyczaj pierwszego planu lub głównego obiektu (np. portretowanej osoby), gdyż – w przeciwieństwie do ludzkiego oka – aparat nie umie równomiernie oświetlić cienia, który pada na twarz osoby stojącej pod światło oraz tła. Dlatego na zdjęciu albo będzie dobrze widać góry i jezioro skąpane w słońcu, albo naszego modela stojącego plecami do światła.
Naświetlenie w studio fotograficznym
Współcześnie, by wykonać poprawie fotografię pod światło, wystarczy prawidłowo ustawić parametry aparatu. Większość aparatów cyfrowych pozwala użytkownikowi wybierać spośród trzech sposobów pomiaru światła: matrycowego, centralnego (zwanego też centralnie ważonym) i punktowego. Centralny tak jak matrycowy bierze pod uwagę natężenie światła w całym kadrze, ale największą wagę przywiązuje do środkowej części klatki (stąd nazwa), dlatego łatwiej przewidzieć jak się zachowa. Wystarczy umieścić obiekt, który chcemy prawidłowo naświetlić w centrum kompozycji, zablokować ekspozycję, naciskając spust migawki do połowy, przekomponować do kompozycji pożądanej i zrobić zdjęcie. To musi się udać!
Odpowiednie światło w fotografii: podstawa udanego zdjęcia!
O tym, że światło jest w fotografii kwestią kluczową, wie niemal każdy, nawet ci, którzy z pstrykaniem zdjęć mają niewiele wspólnego. Podobnie jest z pojęciem „golden hour”, czyli złota godzina, które oznacza porę dnia, w której możemy liczyć na wyczekiwane przez fotografów idealne oświetlenie o złotym odcieniu. Mamy do niego dostęp przed wschodem i po zachodzie słońca. Jednak czy trzeba być profesjonalistą, by chcieć zgłębiać tajniki sztuki fotografowania? Oczywiście, że nie. Podstawowe pojęcia z dziedziny fotografii, takie jak światło w fotografii studyjnej czy naświetlenie w studio fotograficznym są na tyle przystępne i łatwe do zrozumienia, że każdy z nas przy odrobinie chęci odgadnie, o co chodzi. Dzięki temu możemy robić lepsze zdjęcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sfotografować zachód słońca lub zastanawiasz się, jak fotografować w czasie protestów, marszów, strajków, na naszym blogu znajdziesz wiele cennych informacji i wskazówek od naszych fotografów.
Kolekcjonowanie wspomnień: każdy może to robić!
Wiedza o oświetleniu jest przydatna, tym bardziej że dziś każdy z nas jest fotografem. Rejestrujemy chwile solo, jak i w gronie przyjaciół czy rodziny. Na potrzeby prywatne, do domowego albumu, do ramek na zdjęcia, jak i na konta w mediach społecznościowych. By cokolwiek sprzedać w internecie, potrzebujemy dobrej jakości zdjęcia. Tak samo, by aplikować na jakiekolwiek stanowisko – nasze CV nie obejdzie się bez dobrej jakości fotografii. Sesje ślubne, wieczory panieńskie i kawalerskie, chrzciny, urodziny, rocznice, pierwsze kroki dziecka, parapetówka we własnym mieszkaniu – jest tak dużo okazji, które warto zatrzymać w kadrze, że szkoda byłoby ich nie uwiecznić. W końcu wspomnienia są ulotne, a zdjęcia pozostają na zawsze!
W fotoget.pl zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego umożliwiamy szybkie i proste wywoływanie zdjęć w takim formacie, jaki Ci odpowiada. Zapoznaj się z naszym cennikiem i stwórz swoje niepowtarzalne albumy!
Do dzieła!